dramat
data premiery: 01.01.2016
Czterech outsiderów zauważa coś, czego nie widzi nikt – ani wielkie banki, ani media, ani rząd – groźbę postępującego z niezwykłą prędkością upadku światowej ekonomii. Mają pomysł. Big Short. Ryzykowne inwestycje doprowadzają ich do newralgicznego punktu współczesnej bankowości, opartej na niejasnych zasadach. Tytułowe „Short” to w języku bankowości forma spekulacji. Właściciel waloru zyskuje, gdy jego wartość traci; oceniając, że cena inwestycji jest zbyt wysoka, zyskuje na jej korekcie.
Scenariusz filmu bazuje na bestsellerowej książce Michaela Lewisa („Wielki Mike. The Blind Side”, „Moneyball”). Za reżyserię odpowiada Adam McKay („Legenda telewizji”, „Bracia przyrodni”). W rolach głównych zobaczymy Christiana Bale’a, Steve’a Carella, Ryana Goslinga oraz Brada Pitta.
Młody makler z Wall Street, Jared Vennett (Ryan Gosling), chwytając wiatr w żagle, natychmiast zapala się do idei Burry’ego, co więcej stara się przekonać do wielomilionowych inwestycji pełnego temperamentu menadżera Marka Bauma (Steve Carell). Baum, początkowo sceptyczny, po naradach ze swym zespołem (Jeremy Strong, Hamish Linklater, Rafe Spall) ostatecznie decyduje się przeprowadzić własny wywiad na ten temat. Przygląda się rynkowi mieszkaniowemu na Florydzie, gdzie brokerzy przydzielają pożyczki niemal rutynowo, nawet ludziom, którzy nie mają szans na spłacanie rat.
Tymczasem dwudziestokilkuletni menadżerowie Jamie Shipley (Finn Wittrock) i Charlie Geller (John Magaro) również dostrzegają buble na rynku mieszkaniowym. Za wszelką cena pragną przebić się do elit finansowych Ameryki. Potrzebują jednak pomocy, by znaleźć się wśród rekinów finansjery. Niemal cudem udaje im się pozyskać do współpracy weterana giełdowego Bena Rickerta (Brad Pitt), który pomaga im w przedsięwzięciu. Przedsięwzięciu, które ma przechytrzyć Wall Street.
Kiedy w 2008 roku rynek ostatecznie pogrąży się w chaosie, zarobią miliony dolarów, ale to doświadczenie zmieni ich na zawsze. O ile bowiem wielkie instytucje finansowe, których beztroska doprowadziła do ogólnoświatowego kryzysu, poradziły sobie lepiej lub gorzej, miliony Amerykanów straciły domy, majątki, pracę, oszczędności i do dziś odczuwają konsekwencje finansowej katastrofy.